Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

60-vuotispäiviä viettävä tuuloslainen Kimmo Salomaa päätyi eläkkeeltä Naton hommiin: "Venäjän ilkeilyille ei pitäisi laittaa liikaa painoarvoa."

Turvallisuustilanteen totaalinen, äkillinen muutos merkitsi ennätysnopeaa liittymisprosessia Natoon ja sen myötä myös joidenkin eläkeläisten kutsumista takaisin töihin.

Tuuloslainen Kimmo Salomaa uskoi viime syksyyn saakka olevansa tukevasti eläkkeellä puolustusvoimien palveluksesta. Elokuussa 60 vuotta täyttänyt Salomaa veti Hanssin-Jukan perinneyhdistystä, oli Ydin-Hämeen kokoomuksen puheenjohtaja ja Hämeenlinnan erityisasuntosäätiön hallituksessa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.