Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Keski-Hämeen vaalikone on auki. Löydä oma ehdokkaasi.

Kirjastossa viehättää kaiken tiedon saatavuus

Historian opiskelija Irmeli Isokivijärvi päätyi kirjastoalalle ja tuli Hauholle töihin 1991. Eläkkeelläkin hän arvelee olevansa toinen jalka kirjaston oven välissä.

Hämeenlinnan kaupunginkirjaston palvelupäällikkö Irmeli Isokivijärvi olisi voinut jäädä jo aiemmin eläkkeelle, mutta ei malttanut. Hän halusi osallistua koronan vuoksi siirtyneille valtakunnallisille kirjastopäiville ja nähdä remontoidun pääkirjaston toiminnassaan. Nyt 65-vuotiaana hän tarjoili eläkekahveja Hauhon kirjastossa, jonne hän tuli töihin vuonna 1991. Hauholle hänet kuljetti nimenomaan työ Hauhon kirjastonjohtajana, ja sitten löytyi myös oma talo vanhalta raitilta sekä puoliso Jouni Lehtonen, jonka kanssa Isokivijärvi jakaa palon historiaan. Historiaa Isokivijärvi lähti yliopistoon opiskelemaan vuonna 1976.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Keski-Hämeen sisällöt.

Tilaa 6 kk 2,90 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Keski-Hame.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi