50 vuotta sitten -poiminta Keski-Hämeessä on viikoittainen kurkistus pitäjien historiaan puoli vuosisataa sitten.
Suositut kuvakaappaukset viiden vuosikymmenen takaisista Keski-Hämeen etusivuista julkaistaan nyt myös viikoittain verkkosivuillamme.
Netissä julkaistaan vanhan lehden etusivu kokonaisuudessaan. Juttujen lukeminen myös helpottuu, kun kuvaa voi ruudulla suurentaa.
9.9.1971 Keski-Häme kertoi etusivullaan, että Jämsän ja Turengin väliin suunnitellulle radalle tulisi Lammille viisi asemaa: Kataloinen, Tanttila, Lammi, Evo ja Hoka. Silloin jo viisi vuosikymmentä aiemmin haudattu haave sai uutta eloa alleen, kun SDP:n liikenneministeri Kalervo Haapasalo visioi, että raskas liikenne pitää saada maanteiltä pois kokonaan.
Kouluissa alettiin opiskella peruskoulun myötä uutta matematiikkaa. Tuuloksessa oli tuolloin vielä kolme koulua: Juttila Syrjäntaka ja Pohjoinen.
Korkan tilalla Mommilassa tuotettiin vallan erinomaista maitoa.